Çok amaçlı kullanım olanağı sunan sehpalar, özellikle salon dekorasyonunun en önemli parçalarıdır. Önemsiz gibi görünseler de işlevsellikleriyle öne çıkan bu mobilyalar hem şıklıklarıyla salonlara ahenk katmakta hem de kullanım açısından büyük bir boşluğu doldurmaktadır. Salon orta sehpaları, salonun büyüklüğüne göre ayarlanan ebatlarda genellikle koltuk takımı ve salon takımına uyumlu olarak tercih edilmektedir. Bu ürünlerin birçok farklı tarz ve boyutta olanlarına rastlamak mümkündür. Farklı tasarımlarda salon orta sehpa isteyen kişiler, özel tasarım sehpa modelleri içerisinden tercih yapmaktadır. Bu sehpa modelleri fiyat olarak daha yüksek olsa da kalite açısından ve sundukları farklı tarzla göz doldurmaktadır.

Salon Sehpaları

Salon sehpa modelleri, genel itibariyle ahşap, deri ve cam gibi seçeneklerde olabilmektedir. Ahşap olarak kullanılan orta sehpalar cam detaylarla süslenerek tasarlanabildiği gibi deri detaylar da bu sehpalarda kullanılmaktadır. Seçilecek olan sehpanın tarzının ne olacağı tasarımını etkileyen başlıca faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Orta sehpa modelleri içerisinde modern, avangard, country, retro tarzlarda birçok farklı renk ve model sehpa bulmak mümkündür. Seçilecek olan orta sehpanın koltuk rengine göre tercih edilmesi salonu kapatmaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle açık renk mobilyaya sahip olan evlerde koyu renk sehpalar tercih edilebileceği gibi koyu renk mobilyalarda orta sehpa beyaz olarak da kullanılabilir.

Orta Sehpa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Orta sehpa seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur mekanın ne kadar geniş olduğudur. Eğer dar bir salona sahipseniz o zaman sehpanızı cam seçeneklerden yana kullanarak mekanınızda geniş izlenimi yaratabilirsiniz. Büyük mekanlara orta sehpa seçimi yaparken tercih edilmesi gereken orta sehpa modeli ise daha geniş ve boşlukları kapatacak seçenekler olmalıdır. Modern orta sehpa seçenekleri içerisinden ahşap bir sehpa tercihi geniş mekanlar için ideal olacaktır. Geniş mekanlara küçük sehpaların tercih edilmesi mekanın boş görünmesine sebebiyet vereceği için dekorasyonlarda doğru bir seçenek değildir. Seçilecek olan orta sehpanın koltuklara çok yakın olması ya da arada büyük boşluk bulunması da doğru olmayan bir tercihtir. Orta sehpa seçimlerinde ideal mesafeyi ayarlamak en önemli detaydır.

Oturma Odası Mobilyaları ile alakalı makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Çarpıcı Orta Sehpa Modelleri başlıklı yazımızda Ahşap Orta Sehpa Modelleri, Dekoratif Sehpa Tasarımları ve Orta sehpa modelleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.(Bu yazıya 2 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.