Genel Mobilya

Mobilyalarınızı Cinsine Göre Nasıl Boyamalısınız?

Tarafından yazılmıştır Admin

Mobilya Nasıl Boyanır?

Mobilyalarınızdan sıkıldınız, evinizi yenilemek istiyorsunuz ya da bayıldığınız bir eşyanızın rengi hoşunuza gitmiyor. Bu durumda size çok ucuz bir yöntemle evinizi değiştirebileceğinizi söylesem ne dersiniz? Cevabımız mobilya boyama. Size ilginç gelse de mobilyalarınızı boyamanız için daha sayılabilecek bir çok sebep var. Kulağa biraz zor gibi gelse de zor gibi görünen bu faaliyet aslında hem çok kolay hem yeni mobilya almaya göre de oldukça uygun ve oldukça da zevkli. Esas konuya gelecek olursak mobilya boyamanız İçin çok önemli birkaç nokta var. Bunlardan biri mobilyanın yüzeyi. Mobilyanın yüzeyi ne kadar pürüzsüz olursa sonucunuz o kadar başarılı olacaktır. Boyamak istediğiniz şey fazla pürüzlü bir yüzeye sahipse zımparalayarak pürüzsüz bir yüze elde edebilirsiniz.

Boyama yapacağınız yüzeye göre boya seçimi yapmalısınız.

Yani ahşap yüzeyler için farklı , kumaşlar İçin farklı deriler için farklı boyalar kullanmak gerekir.

Aksi takdirde ahşap boyadığınız boyayla kumaş boyamaya kalkarsanız kumaşınız kaskatı kesilebilir. Aynı şekilde kumaş boyadığınız boyayla da ahşap boyarsanız aynı şekilde sıkıntı çıkarabilir. Boya, yüzeyi tam kapatmayabilir. Deri yüzeyler için durum biraz daha farklı. Deriye uygun boya kullanılmadığında deri boyayı kusabiliyor.

Elde etmek istediğimiz hayalimizdeki güzel görüntü bir faciaya dönüşebiliyor. Bütün ayrıntılara dikkat ettiğiniz zaman mobilya boyamanız İçin bir sıkıntı kalmıyor. Boya alırken de mutlaka ne boyayacağınıza dikkat edin.

Boyayı uygulamadan önce görünmeyen küçük bir bölge belirleyin

Aldığınız boyayı direkt bütün mobilyaya sürmek yerine önce görünmeyen küçük bir bölgede deneyin. Boyayı suyla açmanızı gerektirecek durumlar olabilir. Bunu da mutlaka dediğimiz gibi deneyerek gerekli ölçeği bulmanız lazım.

Genelde boya şişelerinin üstünde böyle bilgilendirmeler yazıyor fakat boya her zaman her zemine aynı etkiyi vermeyeceği için bunu sizin suyu azar azar ekleyerek ayarlamanız daha önemli. Tabi bide fırça ya da sprey şişesi seçme durumu var. Seçeceğiniz fırça boyayı iyi emmeli ama aynı şekilde de yüzeye düzgün bir şekilde yedirmeli. Genelde rulo fırçalar bu açıdan oldukça kullanışlı oluyor. Sprey şişeleri de fırçanın yetişemediği yerlerde ince püskürtmeli olduğunda boyanmayan yer kalma durumunu en aza indirmiş olursunuz. Eğer böyle işlere ilginiz varsa emin olun bunlar size keyif verecektir.

 

 (Bu yazıya 1 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.