Soru & Cevap

Duvar kağıdı yapıştırmadan önce nasıl hazırlık yapılır?

Tarafından yazılmıştır METİN YEŞİL

Soru: Boya badana işlerine para vermek istemiyoum. Duvar kağıdını kendim yapıştırmak istiyorum. Duvar kağıdı nasıl kaplanır? Duvar kağıdını duvara nasıl yapıştırabiliriz? Duvar kağıdı yapıştırıcısı nasıl hazırlanır?

Cevap: Duvar kağıdı yapıştırıcıları ikiye ayrılır. Biri toz tutkaldır, diğeri ise ovalit dediğimiz sıvı tutkaldır. Uygulamaya başlamadan önce 10 litrelik bir kovaya yaklaşık 1 kilo toz tutkal ilave ediyoruz. İlave ettikten sonra karıştırma işlemi başlar, karıştırma işlemi bittikten sonra yaklaşık 15-20 dakika kadar beklemi işlemi başlar. Tutkalımız kuruduktan sonra kağıdın cinsine göre duvara yada kağıda mı uygulayacağımıza karar veririz. Emboss dediğimiz kağıtlarda tutkalı kağıdın üzerine yaparız, kağıdımız kumaş yada flock dediğimiz elyaf tabanlı ise tutkalı duvara uygularız. Toz tutkalımızın yaklaşık 15-20dk boyunca erimesini beklerken rulomuzu açarız. Açtıktan sonra daha önce aldığımız ölçüye göre ayarlamamızı yaparız. Dsenlere göre, desenlerin başlama durumuna göre kesimine başlarız. Yapıştırıcımız, toz tutkalımız kıvama geldikten sonra uygulama işlemine başlarız. Elektronik lazer terazi ile hizayı alırız. Ancak elinizde bu tarz cihazlar yoksa ikinci bir kişinin yardımıyla, uzaktan döşeyecek kişiyi yönlendirerek uygulayabiliriz. Göz kararıyla yapılabilir. Genelde ışık alan yerlere ve cam kenarlarına öncelik verilir.

İlginizi Çekebilir : Soba zehirlenmesi nasıl anlaşılır? başlıklı yazımızda soba zehirlenmesi ve soba zehirlenmesi nasıl farkedilir hakkında bilgiler bulabilirsiniz.(Bu yazıya 1 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

2 Yorumlar

  • Duvar kağıdı uygulamalarında işinin ehli kişilere yaptırmak en iyi seçenek olacaktır. Ancak illaki ben yaparım diyorsanız yazıda oldukça güzel bir anlatım olmuş. Duvar kağıdı seçenekleri arasında gerçekten istediğiniz modeli seçmek uygulamadan çok daha önemlidir. Bu nedenle mutlaka bilgisayar ortamında duvarınızda nasıl duracağını modellemenizi tavsiye ediyorum.

  • Bu sektörde iyi ve ekonomik ustalar bulmak zor. Büyük bir firmadan duvar kağıdı almıştım. Firma usta bulmakta zorlandı, düşünün.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.