Son yıllarda gitgide popülerliği artan patchwork halılar ev dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Geçmişte eski halıların el yordamıyla dikilmesi suretiyle elde edilen patchwork halılar günümüzde makineler yardımıyla dokunmakta ve baskı teknikleri kullanılarak suni olarak üretilmektedir. Oldukça yoğun bir emek isteyen patchwork halılar adeta bir sanat eseri niteliğindedir. Türkçeye kırkyama olarak çevrilen patchwork halılar el veya makine dokuması olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Patchwork halı modelleri bununla sınırlı değildir. Çok değişik desenlere ve kültürel açıdan farklılıklara sahip olan patchwork halılar antik, sofistike, vintage olmak üzere gruplara ayrılmaktadır. Patchwork halıların en önemli özelliği tarihi yansıtan, el emeği isteyen sanat statüsünde olan ürünler olmalarıdır.

Patchwork Modelleri

Patchwork modelleri sınıflandırmak esasında mümkün olmamakla birlikte çeşitli gruplara ayrılabilir. Patchwork halıların birden çok parçanın bir araya getirilip yamanması suretiyle oluşturduğundan her parça ayrı bir kültürü ve dokuyu yansıtabilmektedir. Vintage, sofistike, antik, el veya makine dokuması olarak ayrılabilen patchwork halılar arasında mobilyanıza uygun olanı seçerek evinizin bambaşka bir ambiyansa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Patchwork halı alırken halınızın kaymaz zemine sahip olmasına dikkat etmenizi öneririz. Zeminde kayan halılar kazalara neden olabilecektir. Açık renkli mobilyalara sahipseniz daha koyu renkli patchwork halılar edinerek odanıza renk katabilirsiniz. Sıcak renkli mobilyalara sahipseniz soğuk renk, soğuk renk mobilyalara sahipseniz sıcak renk patchwork halılar tercih ederek şıklığı yakalayabilirsiniz.

En Şık Patchwork Halılar

İç mimari düşkünleri tarafından en çok rağbet gören ev tekstili ürünlerinden biri de patchwork halılardır. Son dönem de oldukça trend hale gelen patchwork halılar özellikle vintage evlere renk katmakta, evin atmosferini bütünlemektedir. Sadelikten hoşlanıyorsanız aynı rengin tonlarından oluşan patchwork halıları tercih edebilirsiniz. Patchwork halı dekorasyonu için evin mobilyaları çok önemli yer tutmaktadır. Beyaz mobilyalara ve renkli yastıklara sahipseniz daha ara tonlarda, örneğin yeşil gibi ve yeşilin tonlarından oluşan patchwork halılarla evinizin dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Ceviz ağacından yapılmış, koyu renkli mobilyalara sahipseniz patchwork halı seçerken daha renkli ve ince bir halı seçmenizi öneririz.

Genel Tekstil ile alakalı makalelerimize BURADAN ulaşabilirsiniz.


(Bu yazıya 1 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.