Çocuk Odası Dekorasyonu

Bebek Odası Dekorasyonu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Admin

Bebek Odası Dekorasyonu

Hayatlarında farklı bir sürece giren ebeveynler için bebek odası dekorasyonu çok özel bir süreçtir. Hayatınızda ve evinizde yerine birine yer açmak, onun huzurunu ve rahatlığı düşünerek bir oda hazırlamak en tatlı telaşlarınızdan biri olabilir. Bebeğinizin yıllarca kullanacağı bu odayı hem güvenli hem de şık bir şekilde dekore etmek gerekir. Dikkat edilmesi, göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalara sizlerle paylaşmak istedik.


1-Güvenlik

Söz konusu bebek odası dekorasyonu olunca güvenlik birinci sırada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri oluyor. Bebekler ilk birkaç ayını çok fazla hareket etmeden ve merak duygusu tam olarak gelişmeden geçirdiği için güvenlik açısından büyük sorunlar oluşmuyor. Ancak yavaş yavaş çevresindeki birçok şeyi merak edip onlara erişmek için hareket etmeye başlıyor. Bu yüzden bebeğin ulaşabileceği tüm eşyaları güvenli hale getirmek gerekiyor. Peki bunun için neler yapılabilir? Bebeğin beşikten düşmesini engellemek için beşiğin parmaklıklarının bebeğin boyundan kesinlikle uzun olması gerekiyor. Eğer beşikte parmaklık yok ise bebek yatak bariyeri kullanabilirsiniz.
Bebeğinizin odasındaki prizleri kesinlikle açık bırakmayın ve prizleri koruyucu kapaklar ile kapatın. Bebek dostu olan mobilyalar tercih edin.

Örnek: Bebek karyolasında kullanılan su bazlı olduğundan emin olun.
Yürümeye başlayan bebeğinizin kafasını ya da herhangi bir yerini vurmaması için mobilyaların sivri köşelerini bebek köşe koruyucu ile kapatın.
Pencere, balkon kapıları ve odada bulanan çekmecelere bebek kilidi taktırın.


2-Duvar Rengi

Bebeğinizin huzurlu bir odada büyümesini istiyorsanız sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri olan renkleri tercih etmelisiniz. Pastel renkler size bu konuda yardımcı olacaktır. Bej tonları, açık mavi ve açık griler, pudra pembesi gibi renkler ferahlatıcı özelliği sayesinde bebeğinizin sağlıklı bir uyku çekmesini sağlar dolayısıyla sizin de…

Duvar boyası seçiminde koku bırakmayan, çabuk kuruyan, anti bakteriyel su bazlı boyalar kullanılmalıdır. Boya yerine duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız daha çok kağıt lifleri ve ahşap tozu gibi doğal maddeler içeren kolay silinebilen duvar kağıtlarını seçmelisiniz.


3-Aydınlatma Seçimi

Bebek odasının farklı kısımları eşit şekilde aydınlanması gerekmektedir. Bu yüzden aydınlatma ya odanın tam merkezinde olmalı ya da odanın belli noktalarına konumlandırılmalıdır. Aydınlatma seçimi yaparken çok yüksek ışık yaymayan ürünleri tercih etmekte fayda var.

İleride bebeğinizin fazla ışıktan dolayı gözleri zarar görmemesi için daha az aydınlatan ürünler seçilmeli. Bebek odası aydınlatması için önerilen günışığı renkli ampullerdir ayrıca gece lambası bebek odası için önerilmemektedir. Çünkü gece ve karanlıkta salgılanan melanin hormonunun engellediği tespit edilmiştir.


4- Zemin Döşeme

Zemin döşemesi veya halı gibi konularda ilk olarak kolay temizlenebildiğinden emin olmanızı tavsiye ederiz. Kolay temizlenmesinin yanı sıra doğal döşeme istiyorum derseniz ahşap lamine parke ve mantar zemin tam bebek odanıza göre. Halı seçiminde ise hijyeni sağlamak için tozu içinde barındırmayan antibakteriyel halılar kullanmalısınız.

Çocuk odası dekorasyonu‘na buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Küçük Bebek Odaları İçin Fonksiyonel Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımızda bebek odaları için modeller, bebek odası dekorasyon modelleri ve erkek bebek odası dekor modelleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.(Bu yazıya 1 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.