Açık Gardırop Sistemleri Nasıl Olmalıdır?

Depolama alanı sorunu her zaman ev yenileme aşamasında ortaya çıkar ve daha öncesinde üzerine pek fazla düşünülmez. Kimi insanlar yeni bir eve taşındığında işi uzmanına bırakarak bir iç mimarla beraber çalışır, fakat bir iç mimarla çalışsanız dahi açık gardırop sisteminin avantajlarını bilmelisiniz. Bu sayede evin tasarımı hakkında daha fazla fikir beyan etmeniz mümkün hale gelir. Genellikle insanlar dağınıklığı gizleyebilmek adına kapaklı dolaplar seçmeye eğilimdir, anca bu modeller çok klasiktir. Belki de bu yüzden dekorasyon trendleri artık açık raflara işaret ediyor. Açık gardıroplar çağdaş tasarımlarıyla yatak odalarını modern mekanlara dönüştürerek rahat bir görünüm sunar.

Açık Dolabın Avantajları

Açık elbise dolabı deyince gözünüzde dağınık, alacalı bulacalı giysiler canlanabilir. Oysa güzelce yerleştirildiğinde pekala açık dolapta da kıyafetleriniz hoş görünebilir. Ayrıca gün ışığına çıkmaya değer, özel eşyalarınız varsa bunları açık dolabınızda güzelce sergileyebilirsiniz. Örneğin özel günlerde giymek için sakladığınız bir şal veya şık bir çanta gibi. Oysa kapalı dolap kullansaydınız o özel parçalar bir gün kullanacağınız zamanı bekleyecekti. Açık dolabınız sayesinde sevdiğiniz giysiler daha çok ön plana çıkar. Açık dolabın en avantajlı yanı hiç şüphesiz giysilere kolayca erişim sağlamasıdır. Bir bakışta her şeyin nerede olduğunu bilir ve çok fazla kapı, çekmece açmadan hızlı bir şekilde ihtiyacınız olanı alabilirsiniz. Eğer kapaklı bir dolabınız olsaydı her aradığınızı bulmak için belki de tüm dolabı boşaltmanız gerekecekti.

Kapalı Dolaplar

Kapalı dolaplar sanıldığı kadar avantajlı bir seçenek değil. Çünkü başta pamuk gibi sağlıklı kumaşların düzenli olarak havalandırılması gerekiyor. Özellikle nem ve rutubet sorunu olan evlerde. Uzun süre kapalı tutulan giysiler bir noktadan sonra maalesef küflenebiliyor.

Açık dolaplarda ise bu tür problemleriniz olmaz. Çünkü açık olması sebebiyle zaten sürekli hava akışı olur. Açık gardırop kullanmakla ilgili insanların en büyük çekincesi giysilerin dağınık görünmesi veya rafların toz tutmasıdır. Elbette tüm eşyalarda olduğu gibi açık dolaplar da toz tutar. Benzer şekilde nasıl ki aceleniz olduğunda giysilerinizi dağınık bir şekilde katlıyorsanız bu durum açık dolap kullanılırken de devam edecektir.

Aradaki Farkları Değerlendirmelisiniz

Tek fark eskiden kusurlarınızı kapakların ardına gizliyordunuz. Oysa şimdi her şey ortada, dolayısıyla artık temiz ve düzenli olmak için çok daha sebebiniz var. Bu durumu bir dezavantaj olarak görmek yerine artıya çevirin. Zaten yapmanız gereken şeyler artık gözünüz önünde olduğu için ihmal etmeyeceksiniz sadece. Açık dolap sisteminin pratik özelliği mevcut mekana uyum sağlayacak şekilde monte edilebilmesidir. Çünkü her evin giyinme odası farklı farklıdır. Küçük ve büyük giysi odaları olduğu gibi sıra dışı mimari özelliklere sahip odalar da söz konusudur.

Örneğin tavan arasını giysi odası olarak kullanmaya karar verdiğinizde basık ve eğimli tavana uygun bir dolap yaptırmanız gerekir. Ancak hazır bir gardırobu basık tavana uygun hale getiremezsiniz, dolayısıyla kullanışsızdır. Sıradan bir dolap ne kadar geniş olursa olsun, askı konusunda yetersiz kalabilir. Giyinme odalarının en eğlenceli yanı askı bölümünün bol tutulmasıdır. Böylece elbise ve gömlekleriniz kırışmaz, askıdan çıkardığınız gibi giyebilirsiniz. Açık dolapta askı içindeki kıyafetlerinizi de rahatça görebilir ve aralarından daha kolay seçim yaparsınız. Bu da size zaman kazandırır, seri bir şekilde giyinmenizi sağlar.

Yatak Odası Mobilyaları ile alakalı makalelere BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Ev Dekarasyonların'da Land İle Farkı Yaşayın başlıklı yazımızda land, Ray dolap ve Raydolap hakkında bilgiler bulabilirsiniz.(Bu yazıya 1 kez oy verildi. Toplamda 5 puan üzerinden, 5,00 aldı.)
(Sizde Puan Vermek İster Misiniz?)
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.